(function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter44688328 = new Ya.Metrika({ id:44688328, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");

Blog

AMELİYAT İZLERİ

Geçirilen cerrahi operasyonlar sonrasında cildinizce ameliyat izleri kalabilir. Bu durum genel olarak sağlık açısından herhangi soruna neden olmasa da estetik sorunlar oluşturduğu için bu alanda bireyler çözümler arayabiliyor. Her operasyon dikiş atılmaktadır. Ancak plastik cerrahın başarısına göre bu izlerin çok daha uygun bir şekilde saklanabilmesi söz konusudur. Bu izlerin oluşması kişiden kişiye göre değişebileceği gibi, operasyondan operasyona göre de değişebilir. Cildinizin yapısı, rengi, kalınlığı hatta sigara içip içmediğinize göre de operasyonların şekli değişecektir. Her cerrahi operasyon sonrasında ameliyat izi başlangıçta kızarık ve kabarık olacaktır. Sonrasında ise soluk ve yumuşak bir hal alacaktır.

Ameliyat İzi Nasıl Geçer?

· Genel olarak ameliyat izleri yapılan estetik operasyonlarla tedavi edilebiliyor. Çok derin olmayan yaralarda ise cilt soyma işlemi yapılarak cildin kendini yenilemesi sağlanıyor. Bu şekilde oluşan görüntü bozukluğuna da çözüm olabiliyor.

· Kesinlikle doktora danışılmadan ameliyat izleri üzerinde bitkisel çözümler, kremler ya da yağlar kullanılmamalıdır. Bu kullanımlar ters etki oluşturabilir.

· Hekim önerisi olarak bazı merhemler ve kremler kullanılabilir. Bitkisel çözümler bu alanda herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

· Cilt yaralanmasında ya da geçirilen operasyonlar sonrasında cildin kesilmesi ile oluşan dokuya skar denilir. Kişiye göre bazı durumlarda belirgin olarak görülebileceği gibi, bazı ciltlerde daha hafif bir şekilde görülebilir.

· Skar dokusu üzerinde belli bir süre sonra iyileşme başlar. Bu biyolojik bir süreçtir.

Ameliyat İzi Kalmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Dikiş izi olan kısımlarda yeniden estetik bir operasyon gerekli olabilir. Yeni operasyonda ise ameliyat izleri kenar kısımları gerilir ve iz kalma olasılığının daha az olması sağlanır. Özellikle Z ya da W şeklinde dikişler atılarak vücudun gerginliği azaltılır ve şekilde iz kalan alanda yeni bir estetik ile bu iz saklanabiliyor.

Başka bir yöntemde ise iz kalan alan zımparaya benzer özel bir alet ile deri kat kat soyulabilir. Ve bu şekilde alttan taze derinin gelmesi sağlanmaktadır. Cilt yapısı uygun olan hastalarda bu yöntem oldukça başarılı bir şekilde sonuçlanabiliyor. Ancak bu metodun yaz mevsimlerinde kullanılması önerilmez. Çünkü bu zaman dilimlerinde yara alanlarının güneşten korunması gereklidir.

Başka bir yöntemde ise lazer ile izlerin tedavi edilmesi söz konusudur. Ancak izlere, cilt yapısına göre tercih edilen lazer tekniği değişecektir. Hastanın cilt yapısına göre uygulanan teknikler ile yara izinin geçmesi sağlanabilir. Ancak tüm bu metotlar hekime başvurulması durumunda hekimin karar vereceği estetik operasyonlar olmaktadır. Özellikle bitkisel çözümler doktor önerisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ameliyat İzi Kalmaması İçin Krem Kullanılabilir Mi?

Ciltte oluşan deformasyonların nedeni ameliyat izleri olduğunda bu alanda iz kalmaması çokta mümkün olmuyor. Yaranın bulunduğu alan ölü hücrelerden oluşmaktadır. Bu alanda iz kalmaması için canlı hücrelerin getirilmesi gereklidir. Cerrahi yöntemlerle bu sağlanabilir. Oluşan yara izlerini geçirmek için ise bazı kremler kullanılabilir. Ancak genel olarak doktora danışılarak bu kremlerin kullanılması önerilir. Bu alanda jel tazında kremler kullanılabilir. Dikiş izlerinde oldukça etkili olan farklı krem kullanımlarında yan etkileri ve kullanım önerileri çok iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Leke şeklinde izlerin geçmesi için salyangoz özlü krem kullanılabilir. Göz çevresinde ve göz kapaklarında kullanılmaması gereken bu tarz ürünlerde cildiniz üzerinde pozitif etkiler de görebilirsiniz. Bu alanda ameliyat izleri için kullanılabilecek kremler doktor tarafında önerilmektedir. Bazı kremler hücre yenilenmesi sağlanabilir, bazıları cildi soyarak bu etkiyi oluşturabilir. Ancak cilt özellikleri farklı olduğu için kullanılacak krem seçeneği de farklı olacaktır.