(function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter44688328 = new Ya.Metrika({ id:44688328, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");

Blog

HEMANJİOM (DAMAR BENİ)

Damar beni olarak ta bilinen Hemanjiom özellikle yeni doğan bebeklerde çok sık rastlanabiliyor. Bu sorunda damarlar bir araya toplanır ve büyür. Herhangi bir kanserleşme sonucuna ulaşmaz. Ortaya çıkan olumsuz durum ise kanama olmaktadır. Yeni doğan bebeklerde daha çok görüldüğü için bu alanda ebeveynlerin çok daha dikkatli olması gereklidir.

Hemanjiom Neden Olur?

            Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık, hamile bayanlarda bebeğin rahimde olduğu süre içerisinde üretilen bazı proteinler nedeni ile olduğu düşünülmektedir. Halk arasında ise hamile kadınların aş ererken çilek, karpuz ya da erik gibi meyveleri canı çekip te yiyemediği şeklinde bir inanışta vardır. Bu rahatsızlık özellikler prematüre olarak erken doğan bebeklerde daha çok görülüyor. Bu oranın kız çocuklarında daha fazla olduğu da söylenebilir.

Hemanjiom Çeşitleri

            Hastalığında farklı çeşitleri bulunsa da en çok görülen türler üzerinden çeşitlendirmek gerekli ise iki gruba ayırmak mümkün olmaktadır. Görüldüğü alanlara göre Hemanjiom farklı isimlerle isimlendirilebilir.

  • Cilt Hemanjiomları; Bu çeşit yeni doğan bebeklerde çok fazla görülür. Yeni doğan bebeklerin yüzde on beşinde bu hastalık görülebilir. Bu sorun daha anne karnında şekillendiği için bebekler bu şekilde doğacaktır. Bu çeşidin çocuklarda 1 il 1,5 yaş aralığında görülme ihtimali de bulunuyor. Cilt üzerinde kızarıklıklar şeklinde görülen bu hastalık deri altında yap bezlerinden kaynaklanabilir. Doğum lekesi şeklinde de görülebilir.
  • Göz Çevresi: Yine yeni doğan bebeklerde çok sık görülen bu rahatsızlık daha çok göz kapakları çevresinde yer alıyor. Büyüme riski bulunmakta ve gözün görme yeteneğini ortadan kaldırması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle hiç geç kalınmadan tedaviye başlanması gereklidir.
  • Dudaklar; Dudaklarda görülen bu modeller çok küçük olabileceği gibi çok büyük kabuklu yaralar şeklinde de görülebilir. Bu kısımda mutlaka genel cerrahi ile tedavi önceliklidir.
  • Çene Altı; Bebeklerde görülen başka bir Hemanjiom çeşidi de cilt yüzeyinde olan bu seçeneklerdir ve bunun yanında dışardan görünmeyen ses tellerini etkileyen çeşitleri de bulunmaktadır. Bebeklerde Nefes darlığı oluşturabilir. Bu nedenle KKB uzmanı tarafından anında tedavi edilmesi gereklidir. Bunların yanında alın bölgesinde ve karaciğerlerde de bu rahatsızlık görülebilir ve mutlaka tedavisinin erken teşhis ile yapılması gereklidir.

Hemanjiom Tedavisi

            Anne ve babalar bu alanda bilinçli olması gereklidir. Bu hastalıkların on yaşına kadar kendi kendine geçme ihtimali de vardır. Bunun yanında tedavi başarısı da yüzde yüz olmaktadır. Ebeveynler bu hastalığı takip etmelidir. Bu izler kabarık hale gelmesi izlenmeli ve mezura ya da metre ile sürekli ölçülmelidir. Büyüme olup olmadığı sürekli kontrol edilmeli ve eğer büyüme var ise bilimsel tedavi sürecine geçilmelidir. Bu alanda anneler ve babalar Hemanjiom için çocuk doktoruna başvurmaları gereklidir. Bunun yanında daha etkili bir çözüm arayışında olanlar için ise kalp ve damar cerrahi uzmanlarına danışılabilir.

            Bebeklerde ortaya çıkan bu sorun genellikle 10 yaşına kadar geçebiliyor. Tehlike arz etmeyen durumlarda bu süre beklenebilir. Ancak damar benleri büyüyor ise tehlikeli olmaya başlamıştır demektir. Doğuştan ortaya çıkan Hemanjiom sorunu 18 aya kadar sürebilir. Bu süreçten sonra ise küçülmeye başlayacaktır. Küçülme oranı ise yılda yüzde 10 şeklinde olabilmektedir. İltihap olmadığı sürece damar benlerinin küçülmesi sonrasında herhangi bir iltihap olmasa tehlikeli bir sorun yaşanmaz. Önceleri tedavi için kortizon kullanılırken şimdilerde çok daha farklı ilaçlar kullanılmakta ve çok daha etkili sonuçlar alınabilmektedir. Anneler ve babalar öncelikle bu hastalığın tehlikeli olmadığını bilmesi gerekli, sonrasında ise sürekli takipte kalarak hangi aşamada doktora gidilmesi gerekliliği hakkında bilgi sahibi olmaları da önemlidir.