(function (d, w, c) { (w[c] = w[c] || []).push(function() { try { w.yaCounter44688328 = new Ya.Metrika({ id:44688328, clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, webvisor:true }); } catch(e) { } }); var n = d.getElementsByTagName("script")[0], s = d.createElement("script"), f = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "https://mc.yandex.ru/metrika/watch.js"; if (w.opera == "[object Opera]") { d.addEventListener("DOMContentLoaded", f, false); } else { f(); } })(document, window, "yandex_metrika_callbacks");

Blog

KAPANMAYAN YARALAR

Cilt bütünlüğü dış etkenlerden kaynaklanan darbelerle ya da herhangi bir hastalık nedeni ile bozulabilir. Bu durumlarda yaralar oluşabilir. Bazı durumlarda kapanmayan yaralar ile karşılaşılıyor. Yaranın iyileşme sürecinde belirli aşamalar bulunur. Ve genel olarak bir hafta içerisinde yara kapanır. Bazı durumlarda bu yaraların kapanması uzadıkça uzar. Yara çok iyileşiyor ise hatta kapanmıyor ise ve tekrardan ortaya çıkma durumları oluyorsa farklı hastalıklardan dolayı olabilir. Dikkat edilmesi gereken bu tür yaralarda altı haftayı geçen durumlarda yara hala kapanmamış ise mutlaka bir hekime müracaat edilmesi gerekli olabilir. Özellikle kaşıntı var ise ya da akıntı gibi farklı durumlar meydana gelmiş ise altında farklı bir hastalık barındırıyor olabilir.

Kapanmayan Yaralar Neyin Habercisi Olabilir?

            Bu tür yaraların nasıl ortaya çıktığı önemlidir. Hatta vücudunuzun neresinde çıktığı ve ne kadar sürede devam ettiği ya da ağrılı, kanamalı olması gibi belirtilere bakılarak ta farklı hastalıkların habercisi olabilir. Uzun süren alerjik durumlar, sistematik hastalıklar, iç organ hastalıkları, cildin damarsal yapısının bozulması ve cilt kanseri gibi hastalıklar sonucunda kapanmayan yaralar ortaya çıkabilir. Cilt kanseri bunlar arasında en tehlikeli sonuç olmaktadır. Böyle bir durum var ise bireylerde;

  • Saçlı deri üzerinde
  • Ellerde, yüz ve dekolte bölgesinde
  • Güneşe maruz kalan vücut bölümlerinde
  • Açık tenli kişilerde alacalı renk tonlarında kırmızı kabuklu yararlar oluşabilir. Bu da kanser işareti olabilir. Özellikle kenar kısımları kabarık krater görünümünde ortası çukurlaşan yararlar riskli olmaktadır.

Kapanmayan Yaralar İçin Ne Yapılmalı?

            Vücudun farklı noktalarında çıkan farklı yaralar için farklı tedaviler gerekli olacaktır. Bunlar arasında benlerin üzerindeki renk değişimleri de takip edilmelidir. Eğer benlerde koyulaşma var ise öldürücü bir cilt hastalığına neden olabilir. Bu tür sorunlarda dermostkopik inceleme ile tanı konulabilir. Benlerde kabuklu, kanamalı yaralarda cilt kanseri işaretçisi olabilir.

            Ağızda çıkan ya da genetikal bögelerde çıkan yaralar ise ağrısız olsa da AIDS ve sifilis gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olabilir. Bu alanda kapanmayan yaralar vücudun neresinde olursa olsun takip edilmeli ve geçmediği durumda mutlaka hekime müracaat edilmelidir. Yorgunluk ve hafif ateş ile ayaklarda ortaya çıkan yaralar ise enfeksiyon nedenli yaralar olabileceği gibi Behçet gibi çok daha ciddi sorunlardan dolayı da kaynaklanabilir. Hastalığın anlaşılabilmesi için kan tetkikleri yapılması gereklidir. Bunun yanında kültür testleri ile de hastalık tanısı konulabilir. Erken dönemlerde konulan tanılar sayesinde hastalığın seyri tamamen değişebilir.

Kapanmayan Yaralar İçin İlaç Kullanılmalı Mı?

            Bu alanda yapılan en önemli hataların başında ise eş- dost tavsiyesine uyarak ilaç kullanmak olacaktır. Bu kapanmayan yaralar sorunları ile karşılaştığınızda mutlaka bir cilt uzmanına başvurmanız daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Bazı durumlarda mikrobik etkenler doğrudan yarayı oluşturur. Bu nedenle ağız çevresinde ya da genetik al alanda oluşan yarlarda mantar ve bakteriler sonucu olumlar meydana gelebilir. Özellikle sivilce tarzında olan ve kırmızı kabarcıklarla kendini belli eden yaraların iyileşmesi için herhangi bir ilaç kullanmadan doktora başvurmak çok daha ideal olacaktır.

            Tüm bu olumsuz etkilerin yanı sıra şeker hastalığı nedeninden dolayı cilt üzerinde kapanmayan yaralar oluşabilir. Şeker hastalığı genel olarak damar yapısına zarar verir ve bu nedenlerden dolayı da yara oluşumu oldukça kolaylaşır. Şeker hastaları aynı zamanda mantar ve bakteriler çok daha kolay bir şekilde enfeksiyon oluşturur. Bu da iyileşme sürecini geciktirecektir. Ayaklarda oluşan yaralar üç haftadan uzun bir süre kapanmıyor ise mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.